7 Ara 2017

Kitap Yorumu: Enigma - Antoni Casas Ros

Bazen normal olandan sıkılır ve farklılık ararsınız ama öyle fantastik veya bilim kurgu değil. Karakterlerin farklı olduğu, onların düşüncelerinin farklı olduğu. Asla tanıyamayacağınız veya asla olamayacağınız o gerçek fantastik kişileri okumak istersiniz. Enigma'yı okumak istersiniz.

Ne okuyacağımı bilmeden, fuarda çalışanlardan birinin önerisiyle bir anda satın aldığım kitaptır Enigma. İyi bir satışla bana kitlenen bu kitabı seveceğimden emin olamasam da aldım. 

Arka kapak yazısını okuduğumuzda, edebiyatın dört farklı karakteri aynı ortamda topladığını anlayabiliyoruz. Peki bu karakterleri farklı kılan nedir? Hiçbiri normal değil. Hepsinin içinde bir acısı, içinde özgürleştiremediği bir noktanın olduğunu görüyoruz. Davranışlarının, yaptıkları hatalarının altında yatan sebeplerini görüyoruz. İç dünyaları ile olan çatışmaları, kendi içlerinde yaşadıkları var olma çabasını okuyoruz.

'' Şimdi demek hep demek zaten. zamansal ardışıklık yalnızca kaygı ve korkuda olur. Bunların dışına çıktığında, uzay-zaman dinginleşir ve parlar; orada artık her şey sonsuza dek yansır, ne trajedi vardır ne ayrılık. ''

İçinde edebiyat geçen kitapları daha fazla seviyorum. Enigma'nın en büyük avantajı buydu. Bu kitabın edebiyatı ele alış şekli; edebiyat dünyasında sonlarını beğenmedikleri kült eserlerin sonlarına yeni bir son yazmak. Bu sonlar alelade oluşturulmuyor. Bu amacın altında yatan nedenlerimiz son derece entelektüel.

Dört ana karakterimiz var. İşleri büyük ölçüde yapanlarda bunlar; Joaquim, Naoki, Ricardo ve Zoê. Kitabın girişinde hepsi için ayrılmış birer satır var. Hepsinin Enigma ile olan bağlantısını veriyor bizlere yazar. Ardından her karakterin kendine ait, çoğu iki sayfayı geçmeyen bölümleri geliyor. Öylece ilerliyor kitap. Bölümleri okurken karakterlerin kapıldıkları ruh halini yansıtılması çok etkileyiciydi. Sizi de o karamsarlığa veya heyecana veya sevince sürüklüyor.  

Anlatımını yer yer karışık ve zor anlaşılacak olarak bulduğumu belirtmeliyim. Burada ne demiş, deyip düşündüğüm oldu. Bu düşünmelere rağmen iki gün gibi kısa sürede bitebilecek bir kitap olan Enigma, Sel Yayıncılık etiketiyle 200 sayfa olarak raflarda okuyucu bekliyor. Nasıl satın aldığımı anladığım bu kitabı iyi ki almışım, iyi ki fuarda görevli arkadaş bana önermiş.

1 yorum:

  1. Ne olduğunu bilmeden kitap almak ilginç. O ilginçliği bende yaptım. Babil Kitaplığı serisinden Katip Bartleby ve Bitik Adam'ı aldım. Görevli Vathek'i de begenirsiniz dedi ve aldım. Henüz okumadım umarım beğenirim.

    YanıtlaSil