6 Şub 2016

Cumartesi İlk 10: En Sevdiğim Distopya Kitapları


Distopyalar beni her zaman etkiler. Sinirlendirir, öfkelendirir ve bir şeyleri değiştirmem gerektiğini hissettir. Hepsi değil, ama çoğu öyle. Bir çoğumuzun distopya okumayı sevdiğini biliyorum. Bu yüzden sizleri evlatlarınızdan ayırmaya karar verdim ve En Sevdiğim Distopya Kitapları listesi oluşturmanızı isteyeceğim. Listelerinizi oluşturup yazının sonundaki formu doldurun. Katılımcılar arasına girin.


1. Otomatik Portakal - Anthony Burgess
Anti kahraman Alex'in zorbalıklarını anlatan Otomatik Portakal, okuduğum en iyi kitaplardan. Seçme şansının ortadan kaldırmaya çalışan bir hükumetin, Alex üzerindeki çılgın deneylerini okumak, bizi üzdüğü gibi düşündürüyor da.

2. Fahrenheit 451 - Ray Bradbury
Kabul ediyorum, Otomatik Portakal ile sıralama konusunda çok fazla yarıştılar. Ancak Otomatik Portakal daha ağır geldi. Fahrenheit 451, doğruları sorgulamaya başlayan birini okuyoruz. Okuma açlığımı artıran bir kitaptı. Bu yüzden sakıncalı olarak da gösterebilirim.


3. Küller - Ilsa J. Bick

DEX'in en iyi kitaplarından Küller. Kesinlikle öneriyorum. Küller'in distopya yönü biraz sonlara kalıyor gibi olsa da, yinede benim listemde 3. sırada. 


4. Çürük Ve Harabe - Jonathan Maberry
Devamını getirmek henüz kısmet olmadı. Çürük ve Harabe aklımda çok net izler bırakan bir kitap oldu.

5. Yoklar - Michael Grant
Bu kitabı okuyalı uzun zaman oldu. Daha altlarda olabilirdi ama gönlüm razı olmadı.

6. Ruhsuz - Jodi Meadows
Ruhsuz'un en çok dilini seviyorum. Akıp gidiyor. Bu yüzden listede kolayca yer aldı. Reenkarnasyon üzerinden yapılan fantastik-distopik kurgu.

7. Beni Seç - Kiera Cass
Süslü hayatın içinde distopik bir roman okumak       isterseniz Beni Seç'i öneririm.

8. Eşleşme - Ally Condie
Nasıl yaşayacağına ve ne zaman öleceğine devletin karar  verdiği bir sistem kulağınıza nasıl geliyor. Eşleşme'de bunu okuyoruz.

9. Nefes - Sarah Crossan
Nefes almanın kıymetini anlayabileceğimiz bir kitap.

10. Silo - Hugh Howey
Yarım kalmış bir kitap. Ama kötü olduğundan değil. Kötü bir döneme denk geldiği için. Kötü olsaydı yarım kalmasına rağmen listeye giremezdi zaten.Şu ana kadar katılanlar:

1. Vampirella'nın Güncesi @ Vampirella'nın Güncesi
2. Aydan @ The Center Will Hold
3. Sıra Sende!

2 yorum: