30 Oca 2016

Cumartesi İlk 10: Şubat Ayında Okumayı Düşündüğüm Kitaplar

Etkinlik zamanı.Cumartesi İlk 10'u bize uygun şekilde uyarladığım da çok heyecanlı başlamıştım. İlkte pek kişi katılmasa da sonrasında oldukça fazla kişiye ulaşmıştı. Daha sonra blogumla ilgilenemediğim için eriyip gitti. Belki bazıları için eskimiş bir etkinlik olarak görülebilir ama bu eğlenceli olmadığı anlamına gelmiyor. 

Daha farklı liste başlıkları aklıma gelse de bu başlığı uygun gördüm ve bunu gelecek aylar içinde gerçekleştireceğim. Özellikle kitap okuyamadığımız zamanlarda böyle planlar hayat kurtarıyor. Tabi etkinliğinin kuralına uygun şekilde 10 tane kitap seçmemiz lazım. Haftada 10 kitap okuduğunuzu düşünsenize bu ayda 40 kitap eder. Belki rakam abartı olsa da o sayıya ne kadar yaklaşsak bizler için kar. 

Etkinliği özetlemem ve yeni okuyacak arkadaşların görmesi açısından tekrarlamam gerekirse: Cumartesi İlk 10, adı üzerinde her cumartesi yaptığımız bir etkinlik, Bu etkinlikte konu başlığına uygun şekilde 10 madde sıralamanızı istiyorum. Bu çoğu zaman kitap olsa da bazen karakter bazen yazar olabiliyor. Listenizi, blogunuzda veya sosyal medyada oluşturduktan sonra, yazının sonundaki forma isminizi ve blog/sosyal medya'daki yazınızın linkini girip, gönderiyorsunuz. Katılanlar yazının sonunda Katılımcılar olarak yer alıyor. Blog sahibi olmayan ve sosyal medya kullanmayan okurlarım yorum olarak okumayı düşündükleri kitapları yazabilirler.

Ve bir de sizlerden ricam olacak, sosyal medya paylaşımlarınızı yaparken #cumartesiilk10 etiketi yazınız. Böylece paylaşımları ortak bir havuzda toplamış oluruz.

İşte benim  ŞUBAT AYINDA OKUMAYI DÜŞÜNDÜĞÜM KİTAPLAR

1. Çöküş ve Yükseliş

Bu bir hile. Aslında ben kitabın %20'sini okudum ama çoğunluğun şubat ayına kalacağını düşündüğümüzde geçerli bir yanı var gibi. Bu yüzden ilk önceliğim serinin finali Çöküş ve Yükseliş.

2. Tombqusert

Buda hileli. Yarım kalan kitabı devam ettireceğim. Kitap Doğan Egmont'tan çıktı. Ancak kaliteli bir görsel bulamadığım için yabancı versiyonunun fotoğrafını kullandım. 

3. Bülbülü Öldürmek

Hala okumadın mı diye kızanlar olabilir. Bu kitap izlediğim filmlerde ve okuduğum kitaplarda devamlı karşıma çıkıyor. Bende kitabı okumam gerektiği kanısındayım. Bu yüzden 3. sıraya koydum ama öncelik verebilirim. 

4. Çağlar Boyu Quidditch

Çok kısa bir kitap. Harry Potter evrenini çok seviyorum. Önce bu sonra, Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerede Bulunurlar?  Çizimlerde barındıran kitabın bende yeni baskısı mevcut. Ve galiba keşke gerçek olsa dedirtecek bir kez daha.

5. Karanlıkta

Listemin ilk Türk yazarı. Karanlıkta Google Play'den alabileceğiniz bir kitap. Ben okumak için heyecanlıyım. Belli bir bölümünü okudum. Tadı damağımda kaldı. Şöyle rahat rahat, baştan alıp okumalıyım.

6. Vampir Akademisi

Bak bu kitabı okumalıyım, demiyorum. Ama neymiş ne değilmiş merak ediyorum. Beklentim düşük, zaten çok fazla spoiler aldığım bir kitap oldu. Okuyalım görelim.

7. Ermiş

İş Bankası Kültür Yayınları'nı gerçekten seviyorum. Basımlar harika ve Modern Klasikler Dizisi'ni tamamlamak istiyorum. Biraz deli işi olacak ama güzel bir hedef seçtiğimi düşünüyorum. Ermiş'te dizideki kitaplardan biri. Oldukça kısa ve bir öğüt kitabı. Dili biraz ağır gibi; ilk bölümden bunu anladım. Belki her gün bir iki sayfa okuyarak geçiririm kitabı.

8. Beş Şehir

Listedeki ikinci Türk yazar. Bir Ahmet Hamdi Tanpınar okumanın zamanı geldi de geçiyor. Ankara, Erzurum, Konya, Bursa ve İstanbul'u anlatan kitabı da Ermiş gibi bölüm bölüm okumayı düşünüyorum. 

9. Vahşetin Çağrısı

Vahşetin Çağrısı'da İş Bankası'nın Modern Klasikler Dizisi'nde yer alan bir kitap. Ben de nasıl bir his uyandıracak gerçekten merak ediyorum.

10. Odd ve Ayaz Devleri

Beni için bonus  kitap olacak. Baktım 10 kitaba çok uzağım, hemen elime alıp okumaya başlayacağım. Hem boş bir kitapta değil, yazarına bakınız Neil Gaiman. 

Evet, ben listemi tamamladım. Sıra sizde. Yazınızı blogunuzda paylaştıktan sonra formu doldurmayı unutmayın. Sizde katılanlar listesinde yerinizi alın.
Şu ana kadar katılanlar:
1. Fatma @ Kitap Sayfaları
2. Üşengeç Kızın Kitaplığı @ Üşengeç Kızın Kitaplığı
3. Khaleesi @ Instagram 
4. Vampirella @ Vampirellanın Güncesi 
5. Eslem @ Periodic Library
6. Aydan @ The Center Will Hold
7. Kitap Mimarı @ Kitap Mimarı
8. Çakma Rapunzel @ Rapunzel'in Kulesinden
9. Sıra Sizde!

12 yorum:

 1. Yaşasın! Cidden belki de bloga atıldığım ilk zamanlar bu etkinlik benim için oldukça güzel geliyor, yapmasını da bir o kadar seviyordum. Hatta sana da sormayı düşünüyordum ne oldu diye bu etkinliğe.
  Tekrar başlatman çok güzel hemen listemi hazırlayıp geliyorum :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumun beni nasıl mutlu etti, bilemezsin. Teşekkürler Fatma.Yapmayalı bir yıl olmuştur. Düzenli olarak yapmakta kararlıyım artık. Katıldığın içinde teşekkür ederim.

   Sil
 2. Ben de katılıyorum! Yazım hazır olduğunda linki göndereceğim. = )

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Listeni merakla bekliyor olacağım Vampirella. = )

   Sil
 3. En sevdiğim etkinliklerden birinin yeniden başladığını görmek çok mutluluk verici :D Tabiki katıldım ^^

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Seni görmek mutluluk verici. Katıldığın için teşekkürler. = )

   Sil
 4. Takip ettiğim bloglarda bu etkinliğe katılanlardan blog sayfanızı keşfettim. Etkinliği paylaşan bloglardan okumak için kendime iki kitap seçtim. Burada da merak ettiğim Karanlıkta kitap var. Sizin de kitap yorumlarını merakla bekliyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim ve hoş geldiniz bloguma. Kitapları okuduktan sonra yorumlarımı blogta okuyabilirsiniz. = )

   Sil
 5. Daha önce bu etkinliği görmüş ama inaktif durumda olduğu için üzülmüştüm biraz. Şimdi yeniden başladığına sevindim. İlk katılışım olucak benim :>

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Artık geri döndü. = ) Umarım eğlenerek hazırlamışsındır listeni. Katıldığın içinde teşekkürler. = )

   Sil
 6. Cumartesi ilk 10 etkinliğini 1 güncük geç fark etmiş oldum amaa. Kabul ediyormusunuz acaba?

  YanıtlaSil